Ljeto u uredu više nije isto
Kada temperature narastu, a grad se isprazni, teško je ostati potpuno fokusiran u uredu. Upravo zato sve više tvrtki razmatra uvođenje ljetnih modela rada koji uključuju skraćene radne petke, poznate kao "summer Fridays". Ova praksa sve češće postaje standard u globalnim kompanijama, ali i u modernim domaćim tvrtkama koje žele zadržati motivaciju zaposlenika. Ljeto nije samo sezona godišnjih odmora – to je i prilika za svježiji, fleksibilniji pristup radu. U vrijeme kada se traže inovativni načini zadržavanja zaposlenika i balansiranja privatnog i poslovnog života, ovakve male, ali učinkovite promjene imaju veliki učinak. Zaposlenici osjećaju da im se vjeruje, a povjerenje je osnova moderne radne kulture.
Prednosti za tvrtke i zaposlenike
Skraćeni radni tjedni, posebno tijekom ljeta, često ne znače manju produktivnost – već upravo suprotno. Zaposlenici znaju da imaju kraći tjedan i time bolje planiraju zadatke, prioritete i komunikaciju. "Summer Fridays" potiču učinkovitost, ali i mentalni predah koji se proteže cijeli vikend. Tvrtke koje su implementirale ovu praksu bilježe niži broj bolovanja, manji stres, višu razinu angažiranosti i bolju atmosferu u timovima. Uz to, ovakav model je snažan alat za employer branding – tvrtke koje misle na dobrobit svojih zaposlenika postaju poželjniji poslodavci. Ne treba zanemariti ni činjenicu da zaposlenici duže ostaju u takvim tvrtkama jer osjećaju veću emocionalnu povezanost s organizacijom. Prednosti su obostrane i dugoročne.

Mentalno osvježenje u petak popodne
Petak poslijepodne često je dio radnog tjedna s najmanjom produktivnošću. Umor od tjedna, misli koje već "bježe" na vikend i ljetno sunce koje zove van – sve to smanjuje fokus i kvalitetu rada. Oslobađanjem tog vremena zaposlenicima šalje se poruka: „Cijenimo tvoje vrijeme, zdravlje i ravnotežu.“ Mnogi tada biraju otići na kratki izlet, provesti vrijeme s obitelji, otići ranije na more ili jednostavno – odmoriti. Takvo mentalno punjenje baterija čini da se zaposlenici vraćaju odmorniji i spremniji za novi tjedan. To je važna investicija u dugoročnu dobrobit tima, ali i prevencija sve češćeg problema – sindroma sagorijevanja (burnouta). Ljudi koji imaju vremena za sebe bolje surađuju, bolje donose odluke i bolje rade.
Kako implementirati ‘summer Fridays’
Uspješno uvođenje ovog modela zahtijeva planiranje, komunikaciju i povjerenje. Prvi korak je testna faza – primjerice, tijekom srpnja i kolovoza – kako bi se tim priviknuo. Važno je definirati jasna pravila: tko sve može sudjelovati, u kojim terminima, kako se prati učinak. Ovisno o prirodi posla, "summer Fridays" mogu značiti slobodan dan, skraćeni rad do 13 sati ili fleksibilno raspoređivanje radnih sati ranije u tjednu. Voditelji timova ključni su u provođenju modela – oni moraju uskladiti operativne potrebe i brigu o ljudima. Transparentna komunikacija i odgovornost svih članova tima osiguravaju uspjeh. Pritom se potiče samostalnost i osjećaj da se zaposlenicima vjeruje. Kada se model uspostavi, može se razvijati dalje – možda i postati cjelogodišnja praksa, u raznim oblicima.

Zaključak
“Summer Fridays” možda djeluju kao jednostavna promjena, ali njihova snaga leži u poruci koju šalju: važni ste nam, i izvan ureda. Ovakve inicijative grade kulturu brige, razumijevanja i modernog pristupa radu. Poslodavci koji ih uvode često ne troše više, a dobivaju višestruko: angažiranije ljude, bolje međuljudske odnose i pozitivnu sliku u javnosti. U svijetu u kojem se borimo za talente i održavanje timova, ovakvi modeli postaju adut. Petak bez stresa može značiti ponedjeljak pun ideja. A to je dobitak koji traje daleko duže od vikenda.